Sklo a porcelán


Sklo porcelán môžeme nájsť v každej domácnosti. Prečo je ale taký obľúbený a prečo tento artikel nájdeme u nás prakticky všade? Možno povedať, že odpoveď je jednoduchá. V minulých storočiach bolo Československo jednou z veľmocí výroby skla a ľudia radi využívali kvalitné a miestne výrobky. Výrobne, teda hlavne sklárne, môžeme nájsť ešte dnes po Česku aj Slovensku, ale bohužiaľ máloktorá je ešte funkčná. Je to veľká škoda, pretože tieto výrobne boli veľmi kvalitné a produktívne. Ak dnes nejakú skláreň nájdeme, sklo je odtiaľ prevážené do veľkoskladov alebo do menších obchodíkov, ale hlavne do zahraničia, kde sa predáva lepšie.

Kde teda toto sklo a porcelán hľadať?

Samozrejme v dnešnej dobe možno všetko nájsť a objednať  v e-shopoch väčších obchodov. Jedno z miest, kde možno tento artikel nájsť je sklo porcelán bratislava. Sú to iste  kvalitné produkty, nemožno však vždy zaručiť, že výrobky boli vyrobené lokálne. Je celkom možné, že boli vytvorené v ázijských krajinách, sem dovezené a predávané. Môžeme povedať, že kvalita skla i porcelánu, ktorý je vyrábaný, je menej kvalitný ako před desiatkami rokov.

Čo povedať na záver?

Je dôležité preveriť si vždy pôvod skla a porcelánu, ktorý si kupujeme. Ak nám je jedno z čoho budeme piť a jesť, môžeme si kúpiť čokoľvek a neriešiť, či poháre, z ktorých popíjame, prišli z desať alebo desaťtisíc kilometrov vzdialených výrobní a ďalej si užívať v sladkej nevedomosti. Nie je niekedy na škodu uvedomiť si, že sme boli takmer veľmocou vo výrobe skla a dnes už o tom skoro nikto nevie a mnoho ľudí sa tejto profesii nevenuje a neštuduje ju.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *